BERAT ALBAYRAK’TAN ÖNEMLİ MESAJ

İstanbul, Haliç Kongre Merkezi’nde 26 Mart Pazartesi günü düzenlenen Hazine ve Maliye Bakanı ile Türkiye Özel Halk otobüsçülerinin buluşmasından vergi yükümlülüklerinin azaltılmasına yönelik müjdeler çıktı.

Buluşmada ilk konuşmayı TÖHOB Başkanı İsmail Yüksel yaptı. 7 Şubat 2019 tarihinde yayınlanan 718 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile işlev kazanan özel halk otobüsü işletmecilerine % 18 yerine % 1,5 KDV uygulanmasını öngören düzenlemeye teşekkür eden Başkan Yüksel, ardından gelir vergisinde de indirime gidilmesini, ücretsiz yolculuklarla ilgili olarak da yolculuk/biniş başına ödeme yapılması isteklerini iletti.

Kürsüye gelen Bakan Berat Albayrak, ekonomik tablonun genelinden söz ettikten sonra KDV düzenlemesinin yürürlüğe girdiğini, gelir vergisinde de çalışmayı tamamladıklarını, Nisan ayında TBMM gündemine konunun geleceğini açıkladı. Oran üzerindeki sorulara da orana takılmayın, benzer bir şekilde olacak dedi. Ücretsiz yolculuklarla ilgili Başkan İsmail Yüksel’in vurgulamasına, ilk defa bana geliyor, bu konuda da çalışmaları hızlandıracağız ifadesini kullandı.

Toplantı Bakan Albayrak’a hediye verilmesi ve toplu fotoğraf çekimiyle sona erdi. Gerek toplantıda, gerekse Bakan ayrılırken toplantıya katılanların yoğun ilgisi gözlendi. Yerel yönetim seçimleri öncesinde artan işletme maliyetlerinin giderilmesi yönünde önemli kazanımlar sağlandığı taşımacılarca ifade edildi. Toplantıya İstanbullu özel halk otobüsü taşımacılarının yanı sıra Anadolu kentlerinden gelen işleticilerde katıldı.