BÜYÜKŞEHİR BELEDİYELERİ’NDE ÜCRETSİZ VE İNDİRİMLİ YOLCULUKLARA GELİR DESTEĞİ VERİLMESİNİN ÖNÜ AÇILDI.

TBMM tarafından kabul edilen 7144 sayılı kanunla, 5216 sayılı Büyükşehir Belediye Kanunu’na getirilen düzenleme kapsamında, büyükşehir belediye bütçelerinden toplu taşıma hizmetlerinden ücretsiz ve indirimli yararlananlara ilişkin gelir desteği ödemesi yapılması olanağı getirilmiştir.

Bu yöndeki ilk uygulama İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 14 Eylül 2018 tarihinde gerçekleşen toplantısında kabul edildi. Bu kapsamda İstanbul’da toplu taşıma hizmeti veren özel halk otobüsleri, Otobüs A.Ş. ve deniz yolcu motoru işletmecilerine yolcu başına 55 ile 70 kuruş arasında gelir desteği sağlanacaktır.

Toplu taşımada özel işleticilerin sürdürülebilirliğini sağlama önemli bir katkı oluşturacak bu düzenlemenin diğer büyükşehirlerde de hayata geçirilmesi beklenmektedir. Bugün itibariyle büyükşehir belediyeleri üzerinden sağlanan bu desteğin temel amacı, ücretsiz ve indirimli yolculuk oranlarındaki artışla mücadelede özel taşımacılara maddi katkı sağlamaya yöneliktir. Uygulamanın büyükşehir belediyeleri dışında diğer belediyelerde de uygulanması yönünde TÖHOB olarak Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi nezdinde girişimler başlatılmıştır.