CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN TÖHOB İFTARINI ONURLANDIRDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Özel Halk Otobüsleri Birliği’nin İstanbul Yenikapı’da düzenlenen İftar Programına katıldı. Cumhurbaşkanı ”Sektörün içinde olarak siz de bilirsiniz, kaliteli hizmetin ürünün asla müşteri sıkıntısı olmaz. İşini iyi yapan yolcusuna değer veren muhakkak kazanır. Özel halk otobüslerinin başarılı bir sınav verdiğine inanıyorum” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yenikapı’daki Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezi’nde Tüm Özel Halk Otobüsleri Birliği’nin (TÖHOB) iftar programındaki konuşmasında, Marmaray’ın sadece Türkiye’nin değil, dünyanın en büyük projelerinden biri olduğunu belirterek, 29 Ekim 2013’te açılan Marmaray’ı şu ana kadar 268 milyon kişinin kullanarak boğazın altından Asya’dan Avrupa’ya, Avrupa’dan Asya’ya geçtiğini anlattı.

“Bugün de sizleri ekonomik olarak yükünüzü hafifletecek bazı müjdelerimizi paylaşmak istiyorum. İlk müjdem sizin Katma Değer Vergisi ödemelerinize ilişkin olacak. Sizler ‘KDV ödeyelim ama hem ödemeniz basit olsun, ödeyebileceğimiz kadar olsun’ dediniz. Arkadaşlarımız sizlerle bir araya geldiler. Maliye Bakanım da burada. Getirdim ki buraya, bir yanlışlık olmasın. Sıkıntılarınızı, taleplerinizi tek tek not aldılar. Sizlerin bu sorununa yine sizlerle beraber bir çözüm geliştirdiler. Buna göre, artık her ay yolculardan tahsil ettiğiniz KDV dahil hasılatınızın yüzde 1,5’ini KDV olarak maliyeye ödeyeceksiniz. Buna karşılık fatura konusundaki zorluklardan da kurtulacaksınız. Sizinle maliye arasında artık daha basit, daha kolay, daha ödenebilir bir vergi ödeme sistemi kurmuş olacağız. Bu sisteme geçmek yine sizin isteğinize bağlı. İster bu sistemle vergi ödersiniz, isterse faturalarınıza göre çıkacak verginizi ödersiniz. Hayırlı uğurlu olsun diyorum.”

KDV’de getirdikleri bu kolaylığı ödeyecekleri yıllık Gelir Vergisi’nde de gerçekleştirebileceklerini dile getiren Erdoğan, “Bu konuda da arkadaşlarımız sizlerle çalışmayı sürdürecekler.” dedi.

Sektöre vereceği ikinci müjdenin, özel halk otobüslerinin ücretsiz olarak taşıdığı yolculara karşılık her ay kendilerine yaptıkları ödemeye ilişkin olduğunu belirten Erdoğan, şöyle devam etti:

“Hepinizin bildiği gibi Ankara ve İstanbul illerinde özel halk otobüsü başına aylık bin lira, diğer büyükşehirlerde 750 lira, diğer belediyelerde ise 600 lira sizlere ödeme yapıyoruz. Bu uygulamaya 2015 yılında başladık ve aynı rakamla devam ettik. Şimdi gelecek aydan itibaren bu ödemeleri artırıyoruz. Buna göre, Ankara ve İstanbul illerinde aylık bin lira olan ödemeyi bin 330 liraya, diğer büyükşehirlerde 750 lira olan ödemeyi bin liraya, diğer belediyelerde ise 600 lira olan ödeme 800 liraya çıkartılacak. Yani ödeme tutarlarını yüzde 33 oranında artırıyoruz.”

 

Bu sözlerin ardından Erdoğan, “Biraz alkış az geldi, beğenmediniz galiba” şeklinde espri yaparken, salondakiler bu sözlere coşkulu şekilde alkışla karşılık verdi. Erdoğan, “Böylece ücretsiz taşıma hizmetinizin karşılığını verme konusunda önemli bir adım atmış oluyoruz. Bununla da kalmadık, büyükşehir belediyelerinin halk otobüsleri ve deniz araçları işletmecilerine ayrıca ödeme yapabilmelerinin önünü de açtık. Bu düzenlemenin de hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.” dedi.