GELİR VERGİSİNDE DÜZENLEME ÇALIŞMALARI BAŞLADI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından İstanbul’da TÖHOB iftar yemeğinde dile getirilen özel halk otobüsü taşımacılarının gelir vergisinde de düzenleme yapılacağı yönündeki açıklamalarının ardından Maliye Bakanlığı çalışmalara başladı. TÖHOB Başkanı İsmail YÜKSEL’in Bakan Naci AĞBAL ile Rize’de görüşmesi sonucunda Ankara’dan iki maliye görevlisi 19 Haziran Salı günü İstanbul’a geldi.

Gelir İdaresi Daire Başkanı Kaan KASIM ve Gelir İdaresi Grup Başkanı Fazıl POYRAZ, İstanbul Vergi Dairesi Başkanı Bekir BAYRAKTAR’ın başkanlığında TÖHOB temsilcileri ile bir değerlendirme toplantısı yaptı. Görüşmede 2019 başından itibaren yürürlüğe girecek hasılat bazlı % 1,5 KDV ödemesinin devamı niteliğinde gelir vergisinde yapılması beklenen düzenleme önerileri ele alındı.

Önerileri ve görüşleri alan maliye heyetinin konuyu Bakan beye iletmesinin sonrasında tarafların son kararı belirlemek ve kamuoyuna açıklama yapmak üzere bir araya gelmeleri bekleniyor.

TÖHOB heyetinde Başkan İsmail YÜKSEL, Ankara’dan Ercan SOYDAŞ,  İstanbul’dan şirket başkanları Göksel OVACIK, Yalçın BEŞİR, Ramazan GÜRLER, Naci YAĞIZ, Mehmet TEKİN, TÖHOB yönetiminden Nihat PELEN, Hasan DURGUN, Onur ORHON, Şevket ERTURAN, Özulaş’tan Serhat AKÇAKAYA, mali müşavirler Yılmaz MÜREN ve Mehmet ÖZGÜR yer aldı.