İSTANBUL ÖZEL HALK OTOBÜSLERİ BAKANLARI AĞIRLADI

16 Nisan’da gerçekleşecek Anayasa halk oylaması öncesinde siyasilerle özel halk otobüsü taşımacılarının bir araya gelmesine yönelik etkinlikler devam ediyor. Bu kapsamda 9 Nisan Pazar günü Maliye Bakanı Naci AĞBAL, Avcılar Hilton otelinde verilen öğle yemeğine katıldı. Yaklaşık 600 taşımacının yanı sıra İETT İşletmeleri Genel Müdürü Arif EMECEN’in de bulunduğu toplantıda ev sahibi olarak Mavi Marmara A.Ş. Başkanı Ramazan GÜRLER, Esnaf Odası ve TÖHOB Başkanı İsmail YÜKSEL, Ak Parti Avcılar İlçe Başkanı birer konuşma yaptı.

Toplantıya Anadolu’dan katılım oldu. Aydın Özel Halk Otobüsleri Başkanı Okan YALÇIN, Bursa Halk Otobüsleri Esnaf Odası’ndan Ramazan ve yöneticiler, Kdz. Ereğli Çilek Kooperatifi’nden faruk DENİZ, Kocaeli Esnaf Odası Başkanı Mustafa KURT’ta toplantıdaydı.

Daha sonra kürsüye gelen Maliye Bakanı Naci AĞBAL, konuşmasında özel halk otobüsü taşımacılarının belirttiği sorunların haklı ve makul olduğunu, ilgili kişilere Pazartesi günü gerekli talimatları vererek sorunların hızla çözümünü sağlayacaklarını ifade etti.

Bakan AĞBAL, ücretsiz yolculuklarla ilgili aylık gelir desteği ödemelerinin yıllara göre artırılması, bu konuda İstanbul’da pilot proje uygulanması için İETT ile işbirliği yapılması yönündeki çalışmaların hız kazanacağını da sözlerine ekledi. Ayrıca KDV indirimi konusunda bir çalışma başlattıklarını, bunun tamamlanması sonrasında dar bir grupla değerlendirme yapacaklarını söyledi.

Toplantının sonunda başkanlar, İsmail YÜKSEL, Ramazan GÜRLER, Mustafa ALTUNTAŞ, Yalçın BEŞİR, Göksel OVACIK, Mehmet TEKİN bakana bir tablo armağan etti.

İkinci bakan toplantısı 11 Nisan Salı günü İçişleri Bakanı Süleyman SOYLU’nun katılımıyla Bostancı Green Park oteldeki akam yemeği ile gerçekleşti. Bu toplantıya da 600’ün üzerinde taşımacının katıldığı görüldü.

İstanbul Milletvekili Osman BOYRAZ, İBB Danışmanı Ebubekir TAŞYÜREK, İETT Genel Müdür Yardımcısı, daire başkanları ve şube müdürlerinin katıldığı toplantıda Özulaş Başkanı Göksel OVACIK, hem ev sahibi hem de TÖHOB adına konuştu.

Ardından kürsüye gelen Bakan SOYLU, sorunlarla ilgili İsmail abi ve diğer kişilerle sürekli irtibat halinde olduklarını, taşımacıların sorunlarını bildiklerini ifade ederek özel halk otobüsü tanımının kanuna eklenmesi konusunun bugüne kadar çözümlenmesi gereken bir konu olduğunu, halk oylaması sonrasında meclisin çalışmasıyla çözümün müjdesini katılımcılara sundu.

Pazar günü olduğu gibi toplantının sonunda başkanlar, İsmail YÜKSEL, Ramazan GÜRLER, Mustafa ALTUNTAŞ, Yalçın BEŞİR, Göksel OVACIK, Mehmet TEKİN bakana bir tablo armağan etti.