KDV KARARNAMESİNİN İPUÇLARI

Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı’na atanan Bekir BAYRAKDAR’a, özel halk otobüsü sektörü adına TÖHOB Başkanı İsmail YÜKSEL önderliğinde bir heyet hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.

Bekir BAYRAKDAR’ın Ankara’daki makamında gerçekleşen ziyaret esnasında özel halk otobüsü işletmecilerine yönelik planlanan çalışmalar gündeme geldi. Bu kapsamda KDV kanununda geçen yıl yapılan değişiklik kapsamında özel halk otobüsü işletmelerinin isteğe bağlı, hasılata dayalı aylık sabit % 1,5 oranında KDV ödemesi kararname hazırlığının tamamlandığını anlaşıldı. Metni hazırlanan düzenleme edinilen bilgiye göre Bakan imzasının ardından Resmi Gazete’de yayınlanmak üzere cumhurbaşkanlığı makamına gönderilecek. Bu prosedürün tamamlanmasıyla beraber de illerdeki vergi dairelerine yönelik Bakanlık tebliği yayınlanacağı ve uygulamanın başlayacağı öğrenildi.

Hazırlanan kararnamenin içeriğine gelince 5216 ve 5393 sayılı belediye kanunlarına göre belediyelerin denetiminde kentiçinde toplu taşıma hizmeti yapan, 18 üzeri yolcu taşıma kapasiteli otobüs türü araç işletmelerinin ilgili kanunun 38. Maddesi uyarınca hasılat usulüne göre % 1,5 oranında KDV ödenmesi olarak görülmektedir.

Hayırlı olsun ziyaretinde TÖHOB Genel Sekreteri Onur ORHON, Yeni İstanbul Başkanı Yalçın BEŞİR, İstanbul Halk Ulaşım Başkanı Naci YAĞIZ, Öztaş Başkanı Mehmet TEKİN, Ankara Oda Başkanı Ercan SOYDAŞ, Kocaeli Oda Başkanı Mustafa KURT, Özulaş Başkan Yardımcısı Mehmet ARI ile İstanbul’dan Mustafa KARAL ve Enver DURAN yer aldı.