TÖHOB BAKAN YARDIMCISI İLE GÖRÜŞTÜ

Özel halk otobüsü taşımacılarının beklentisi olan mali yükümlülüklerin azaltılmasına yönelik çalışmalar kapsamında TÖHOB Başkanı İsmail YÜKSEL önderliğindeki heyet İstanbul’da Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Osman DİNÇBAŞ ile görüştü.

24 Haziran seçimleri öncesinde Sayın Cumhurbaşkanı ve Maliye yetkilileri ile yapılan çalışmalar sonucunda % 18 olan KDV yükümlülüğünün aylık % 1,5 olarak sabitlenmesi ile buna bağlı gelir vergisi ödemelerinde de benzer bir uygulama konusundaki gelişmeler bakan yardımcısına yazılı ve sözlü olarak aktarıldı.

Toplantının son bölümünde İstanbul Vergi Dairesi Başkanı Bekir BAYRAKTAR’ında hazır bulunarak katkı sağladığı öğrenildi. TÖHOB Yönetim Kurulu üyeleri Ramazan GÜRLER, Okan YALÇIN, Nihat PELEN, Hasan DURGUN, Onur ORHON ile birlikte İstanbul şirketlerinden Naci YAĞIZ, Mehmet TEKİN, Mehmet ARI ve Lütfü OKTAY toplantıda yer aldı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan Başkan İsmail YÜKSEL’in aranması ile başlayan süreç ile devlet bürokrasisinde yaşanan tıkanıklığın aşıldığı yetkililerce ifade edildi. KDV uygulaması ile ilgili hazırlıkların Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi olarak yayınlanmak üzere tamamlandığı, gelir vergisi için ise biraz daha çalışılması gerektiği üzerinde durulduğu anlaşılıyor.

Önümüzdeki yakın bir gelecekte teknik uzmanlardan oluşan bir TÖHOB heyetinin Ankara’da konuyla ilgili bir dizi çalışma yapacağı da konunun çözümü yolunda önemli bir işaret olarak görünüyor.

Bilindiği üzere KDV uygulamasının 2019 başında yürürlük kazanması beklenirken gelir vergisinin bir yıl sonra beyan edilecek olması nedeniyle zaman bulunduğu, ancak yerel seçimler öncesinde bu yönde bir düzenleme yapılacağı açıklandı.