TÖHOB MEHMET MUŞ BULUŞMASI

16 Nisan’da gerçekleşen Anayasa Halk Oylaması sonuçlarının YSK tarafından ilan edildiği gün, TÖHOB İsmail YÜKSEL başkanlığında Onur ORHON, Mustafa ALTUNTAŞ, Adil EVREN’den oluşan bir heyetle, TBMM’nde İstanbul Milletvekili Ak Parti Grup Başkanvekili Mehmet MUŞ’u ziyaret etti.

Ankara’da 27 Nisan Perşembe günü gerçekleşen görüşmede özel halk otobüsü sektörüne yaklaşımı nedeniyle Başkan YÜKSEL, Mehmet MUŞ’a teşekkür ederek bundan sonra yürütülmesi gereken çalışmalarla ilgili düşüncelerini sözlü ve yazılı olarak ifade etti.

İki temel sorun hakkında yapılan değerlendirmeler sonucunda “özel halk otobüsü tanımı ile ilgili bürokratik engel bulunmadığı, konunun siyasi iradenin atacağı adımlarla sonuca kavuşturulması üzerinde görüş birliği oluştu. Buna göre TBMM gündemine gelecek yasama çalışmaları kapsamında kanuna yapılacak ekleme ve düzenleme çalışmalarının Mehmet MUŞ önderliğinde İktidar Partisi tarafından başlatılacağı öğrenildi.

Son olarak İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Muhterem İNCE ile gerçekleşen TÖHOB temaslarından öğrenildiği üzere Emniyet Genel Müdürlüğü ve Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü açısından gerekli olur verilmiş bulunuyor. Mehmet MUŞ, bu görüşme esnasında, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Cenap AŞÇI ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirerek o noktada da sorun bulunmaması üzerine konuyu Başbakan’a aktararak gerekli hazırlığın yapılacağını söyledi.

Bütün bu değerlendirmeler sonrasında İktidar partisi tarafından gündeme gelecek ilk torba kanun teklifi kapsamında bu konunun yer alması bekleniyor.

Mehmet MUŞ görüşmede Bakan Naci AĞBAL’ın İran’da bulunması nedeniyle KDV ile ilgili gelişmeleri bugün değerlendiremeyeceklerini ayrıca girişimde bulunacaklarını söyledi. Ancak Maliye Bakanlığı Müsteşarı Abdullah KAYA ile bir telefon görüşmesi yaptı. Bu görüşmede de ücretsiz yolculuklarla ilgili yolculuk başına ödeme düzenlemesi için İstanbul’da pilot proje uygulanmasına yönelik yapılması gereken çalışmalar ele alındı.