TOHOB Yönetim Kurulu Naci AĞBAL’a Teşekkür Ziyaretinde Bulundu.

TOHOB Yönetim Kurulu Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Naci AĞBAL’a KDV indirimindeki katkıları icin teşekkür ziyaretinde bulundu.

Özel halk otobüsü sektörü adına TÖHOB tarafından yürütülen taşımacı esnaf üzerindeki vergi yükümlülüklerinin hafifletilmesine yönelik çalışmalarda bir başka adım daha atıldı. TÖHOB Başkanı İsmail YÜKSEL yönetim kurulu üyeleri ile birlikte geçen dönemin Maliye Bakanlığı görevinde bulunan Naci AĞBAL’ı yeni makamında ziyaret etti. Bilindiği gibi AĞBAL, şu anda Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı görevini yürütüyor.

Eski Başbakanlık binasında yeni görevini yürüten Naci AĞBAL, vergi yükümlülüklerinin azaltılması noktasında, yeniden düzenlenen KDV kanununa dayanarak özel halk otobüsü işletmelerine uygulanan KDV oranının % 18’den % 1.5’e indirilmesine dönük çalışmanın odağında bulunuyor. Aynı kapsamda geçen Haziran’da Yenikapı’da gerçekleşen “Türkiye Özel Halk Otobüsçüleri Cumhurbaşkanımızla buluşuyor.” Etkinliğinin de en önemli tanığı olarak biliniyor.

Bu kapsamda TÖHOB olarak yapılan çalışmalara ilişkin bilgi sunmak ve gelir vergisi üzerinde iyileştirme sağlanması amacıyla geçtiğimiz hafta yeniden start alan çalışmalara siyasi destek arayışıyla bu ziyaretin gerçekleştirildiği anlaşılıyor.

Konuyla ilgili olarak TÖHOB Başkanı İsmail YÜKSEL, “24 Haziran seçimleri sonrasında devlet yapılanmasının yenilenmesi, kurum ve kuruluş görevlerinin yeniden tanımlanması nedeniyle yaşanan gecikmeleri aşmak ve Cumhurbaşkanımızın özel halk otobüsü taşımacılarına verdiği müjdelerin sonuçlanması düşüncesiyle bir dizi ziyaret ve görüşmelerin hızlandırıldığını” ifade etti.

Hatırlanacağı üzere bu anlamda İstanbul Vergi Dairesi Başkanı Bekir BAYRAKTAR ve Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Osman DİNÇBAŞ ile geçtiğimiz günlerde değerlendirmeler yapıldı. Edinilen bilgiye göre gerek Bakan Yardımcısı’nın gerekse CB Strateji ve Bütçe Başkanı’nın Hazine ve Maliye Bakanı ile görüşmesi sonucunda  işlemlerde hızlılık beklenmektedir.