TOPLU TAŞIMADA TACİZE YER YOK!

 Geçen hafta Hürriyet Gazetesi Pazar ekinde toplu taşıma araçlarında yaşanan tekme, tokat ve tecavüze varan taciz olaylarına dur demek, farkındalık yaratmak amacıyla bir kampanya başlatıldı.

Kampanya duyurusunda İstanbul örneğinden ve İETT verilerinden yola çıkılarak yapılan bir araştırmaya göre toplu taşıma araçlarını günlük kullanan 10 milyonu aşkın hareketlilik içerisindeki kadın yolcuların % 74’ü kendini güvende hissetmiyor. Bu toplu taşıma araçlarında da % 59 ile otobüsler başta bulunuyor.

Yıllar önce İstanbul’da çalışan eski özel halk otobüslerinin markası Ford’u sembolize eden bir deyimle özdeşleştirilen taciz olaylarına karşı ilk tepki 1980’li yılların sonunda “Kadınların Kurtuluşu” başlıklı bildiri ile oluştu. 1989 yılında Karaköy-Kadıköy vapurlarında “Mor İğne” hareketi sesini duyurdu. 2014 yılında “Bacağını Topla, Yerimi İşgal Etme” kampanyası yapıldı.

Dünya genelinde de benzer etkinlikler vardı. 2015 yılında Londra Metrosu’nda karşılaşılan olaylara “Bitirmek İçin Bildir” sloganı geliştirildi. Toplu taşımada zemin bulan taciz olaylarının sonlandırılması, bildirmekten, şikayet etmekten geçiyor. Bu yönde farkındalık gerekiyor. Kamusal ulaşımı kullanan kadın yolcularımızın güvenli bir ortam talepleri en doğal haklarıdır. Bunu sağlamak, bu yönde önlemler geliştirmek de toplu taşıma hizmeti sunan işletmelerin görevleri arasındadır.

İşte bu noktadan hareket eden Tüm Özel Halk Otobüsleri Birliği ve üye kuruluşları olarak kuruluş amacımıza uygun, toplu taşıma araçlarını sevk ve yöneten şoförlerimizin bilinçlendirilmesi ve bilgilendirilmesi düşüncesiyle kentlerde uygulanan şoför eğitim programlarına konunun dahil edilmesi, şoförlerin inisiyatif alarak benzer olayların önüne geçilmesine katkı vermeye çalışmasına yardımcı olunması düşünülmektedir.

Bu amaçla “BENİM OTOBÜSÜMDE TACİZE YER YOK!” kampanyasına destek olmak üzere Türkiye genelindeki yaklaşık 20 bin özel halk otobüsü taşımacısını bünyesinde bulunduran üye olan ve olmayan kuruluşlar kampanyaya destek vermesi çağrısında bulunulmaktadır.

Yakın geçmişte özel halk otobüslerinin de karıştığı benzer olayların sonlandırılması yolunda TÖHOB ve üye kuruluşlar olarak gereken ilgi ve özen gösterilmeli, eğitim programları düzenlenmelidir.  Kampanyaya destek olduğumuzu, olmak gerektiğini vurgulamak açısından bu düşüncelerin paylaşılması arzulanmıştır.

Tüm Özel Halk Otobüsleri Birliği