KDV DÜZENLEMESİ BEKLENİYOR

16 Nisan 2017 halk oylaması öncesinde Maliye Bakanı Naci AĞBAL nezdinde TÖHOB üzerinden başlatılan girişimlerde yeni bir aşamaya gelindi. Ak Parti TBMM Grup Başkanvekili Mehmet MUŞ’un temasları sonrasında özel halk otobüsü taşımacılarının KDV yükümlülüğünde iyileştirme hedefleyen talepler maliye bünyesinde değerlendiriliyor.

Bir süre askıya alınan görüşmeler hatırlanacağı üzere 10 Nisan 2018 günü TÖHOB heyetinin Bakan tarafından konuyla ilgili görevlendirilen İstanbul Vergi Dairesi Başkanı Bekir BAYRAKTAR ile toplanmasıyla yeniden hareketlenmişti. 8 Mayıs Salı günü ikinci bir toplantı İstanbul’da yapıldı.  Bu toplantının hemen ardından Bakan Bey ile TÖHOB heyeti 18 Mayıs Cuma günü İstanbul’da bir araya geldi.

Son derece olumlu bir havada gerçekleşen toplantıda KDV yükümlülüğünde arzulanan hedefler aktarıldı ve özel halk otobüslerine yönelik düzenleme talebi bir kez daha yinelendi.

Bakan Naci AĞBAL, konuşmasına Ramazan ayına değinerek kazadan beladan uzak olunması ve güzel kazançlar nasip etsin dileğiyle başladı. Daha önce kendisine iletilen özel halk otobüslerinin taleplerini önemsediğini, elektronik bilet işletmeciliğine geçen işletmecilerin yapılacak düzenlemeden yararlanacağını açıkladı.

Bir anlamda KDV barışı gibi değerlendirilmesi gereken bu çalışma ile ilgili oransal değerlendirmelerin ardından toplantı sona erdi. Bakan AĞBAL, konuyu Başbakan ve Cumhurbaşkanı’na arz ettikten sonra sonuca gidileceğini sözlerine ekledi.

Toplantının son bölümünde ücretsiz yolculuklarla ilgili olarak da “ücretsiz” uygulamasının aşırıya yöneldiğini, taşımacıların mağduriyetlerine hak verdiğini, sınırlama getirilmesi yönünde çalışma yapılması gerektiğini, ayrıca yolculuk biniş başına verilen aylık gelir desteğinin dağıtılmasına yönelik Maliye, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlıkları, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, TÖHOB olarak teknik bir komitenin çalışma yapması için talimat vereceğini Bakan AĞBAL ifade etti.

Toplantıya katılan TÖHOB heyeti, İsmail YÜKSEL başkanlığında, Ramazan GÜRLER (Mavi Marmara), Okan YALÇIN (Aydın), Göksel OVACIK (İstanbul ÖHO Esnaf Odası), Yalçın BEŞİR (Yeni İstanbul), Naci YAĞIZ (İstanbul Halk Ulaşım), Mehmet TEKİN (Öztaş Ulaşım), Nihat PELEN (TÖHOB Y.K. Üyesi), Hasan DURGUN (TÖHOB Y.K. Üyesi), Onur ORHON (TÖHOB Genel Sekreteri), Ercan SOYDAŞ (Ankara), Mustafa KURT (Kocaeli), Nevzat GÜNEŞ (Esnaf Odası) ve Şevket ERTURAN’dan oluştu.